Monument Przełomu

MONUMENT PRZEŁOMU proj. prof. Rajmunda Teofila Hałasa został wzniesiony 15.08.2020 w  100-lecie Cudu nad Wisłą i w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II z inicjatywy Bractwa Kurkowego w Krobi i Fundacji Ziemi Krobskiej im. prof.R.T.Hałasa – Muzeum Stolarstwa i Biskupizny pod patronatem Burmistrza Krobi.

„Powiał wicher polski” wiersz prof. R. T. Hałasa powstał w nocy z 15/16.08.1980 roku z okazji 60-tej rocznicy Cudu nad Wisłą

Powiał wicher polski…

a nad Wisłą kiedy stanął

mur czerwony

mur kozaczych gwiazd na koniach

powiał wicher polski

na pęciny targnął brzytwą

i zmiótł

i w wir zakręcił

poniósł w stepy łyse

aby szczękał

wył jak szakal

z hien pospołu ślin gromadził morze

wicher gnał

nad Azowu brzegi

tam dopiero zmilczał

i zawrócił

Chwała Bogu.  

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wzniesienia krzyża oraz tym, którzy uczestniczyli w uroczystości poświęcenia.

Zdjęcia: Łukasz Wajnert

Podróż rzeczywista w miejsca nieoczywiste.

Dlaczego tak? – bo podróż odbyła się na prawdę, ale w miejsca, które nie często są celem wyjazdów. A szkoda, bo jak podsumował jeden z uczestników – „wycieczka była przednia”.

Śladami prof. Rajmunda Teofila Hałasa szukając perspektyw dla siebie, bo często nie zdajemy sobie sprawy, jak różne były drogi tych, którzy wyszli z miejsc, w których my żyjemy i nie wiemy dokąd nas życie zaprowadzi i czy w przyszłości inni nie będą jeździć szukając naszych śladów na ziemi.

Rozpoczęliśmy zwiedzanie w Mosinie. Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja – miejsce kultu, ale też galeria sztuki – 41 witraży zrealizowanych do 2002 r. przez jednego artystę, prof. Hałasa. Wykład o historii sztuki witrażowniczej oraz interpretacje treści szklanych obrazów przedstawił dla nas ks. Marian Cynka historyk sztuki, wieloletni członek komisji zatwierdzającej przedsięwzięcia artystyczne Archidiecezji Poznańskiej. Mimo pochmurnego dnia urzekło nas przekształcone przez kolorowe szkoło światło, które z fizykalnego lux staje się boskim lumen.

„Dziś zobaczyłam swoją przyszłość” – taką wieść podała światu jedna z uczestniczek pobytu na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. I natychmiast dostała odpowiedź od studentki tegoż: „Spodoba się tobie tu”. To uczelnia dla pasjonatów. Ludzi, którzy kochają to co robią, mają potrzebę naprawiać świat, czynić go piękniejszym, a nie tych, którzy swoją przyszłość przeliczają na kalkulatorze.

Mieliśmy to szczęście, że koordynatorem naszego pobytu na uczelni byłą prof. Bogumiła Jung, kiedyś studentka, później asystentka, a obecnie spadkobierczyni prof. Hałasa. Ona też wygłosiła dla nas prelekcję z pokazem multimedialnym na temat historii i dnia dzisiejszego projektanta w Pracowni Designu Inspirującego.

Same budynki uniwersyteckie w nowych aranżacjach robią wrażenie swymi ogromnymi przestrzeniami, dobrym wzornictwem i profesjonalnym wyposażeniem pracowni, w których czekali na nas profesorowie – gospodarze tych miejsc i studenci, których zastaliśmy przy pracy. Całość sprawia wrażenie profesjonalnego kompleksu dydaktycznego, funkcjonalnego i pięknego, aż chciałoby się tu studiować lub pracować. Liczymy na naszą młodzież i trzymamy za nich kciuki.

Nie obyło się też bez zaskakujących spotkań. Opiekunem pracowni ceramiki, którą odwiedziliśmy jest dr Wojtek Tężycki, który przez wiele lat opiekował się i był naszym i dzieci nauczycielem na warsztatach ceramicznych w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. To były początki po dziś dzień trwających warsztatów „Nie święci garnki lepią…”

To był dobrze spędzony czas. Liczymy na jeszcze J Apetyt rośnie w miarę jedzenia. I dobrze. Poprzeczka w górę, tak w życiu musi być!

POWITANIE LATA z Trio Taklamakan

Zapraszamy na muzyczne POWITANIE LATA! W sobotę, 17.06 o godz. 20:00 w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny zagra  Trio Taklamakan!

Sami o sobie mówią: „To co gramy można określić jako „folkowy nurt muzyki klasycznej”. Wśród muzycznych fascynacji zespołu znajdują „połamane” rytmicznie tańce bałkańskie, żywiołowe, a niekiedy nostalgiczne, melodie klezmerskie oraz zadziorne tanga – nie tylko argentyńskie. Szczególną estymą darzymy twórczość Astora Piazzolli.”

Ilość miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja – 512 310 512. Wstęp wolny. Dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.